Чи потрібен Міжнародний жіночий день в Україні – аргументи “за” і “проти”

В Україні можуть скасувати святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня. Відповідний законопроект подали на розгляд до Верховної Ради https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41340. Законопроект ухвалюють “на майбутнє”, адже через дію воєнного стану вихідний 8 березня 2023 все одно скасовується.

В Україні можуть скасувати 8 березня – що передбачає законопроект

Про те, щоб 8 березня  скасували в Україні, йдеться у винесеному на ознайомлення у ВР законопроекті.

Законопроект пропонує скасувати Міжнародний жіночий день і вихідний на його честь. Як альтернативу на офіційному рівні пропонують відзначати День української жінки 25 лютого (день народження Лесі Українки) , а також День матері в першу неділю травня. Крім того, святковим днем буде День Тараса Шевченка 9 березня.

Також законопроект пропонує скасувати травневі свята День праці 1 травня і День перемоги 9 травня, але відзначати День пам’яті 8 травня без вихідного.

Що може змінитися, якщо в Україні скасують 8 березня

Якщо законопроект буде прийнятий, то українці не матимуть вихідного 8 березня. Однак вихідними днями будуть 25 лютого і 9 березня. 8 березня багато українців, можливо, продовжать відзначати за звичкою, але він не буде визнаний святом на офіційному рівні.

Чи потрібен Міжнародний жіночий день в Україні – аргументи “за” і “проти”

Прихильники думки, що 8 березня потрібно скасувати, і ввести замість нього День української жінки 25 лютого, наводять такі аргументи в соціальних мережах і в пояснювальній записці до законопроекту:

 • День жінок 8 березня був встановлений в Україні з примусу окупаційного радянського режиму з ініціативи Клари Цеткін, і був приурочений до Лютневої революції в Росії в 1917 році. 
 • 8 березня використовувався радянським режимом для пропаганди комуністичної моделі поведінки жінки і радянського погляду на місце жінки в суспільстві. Таким чином свято використовувалося для пропаганди.
 • Замість штучного свята 8 березня краще відзначати День української жінки 25 лютого в день народження Лесі Українки – однієї з найвидатніших українок в історії. 
 • Вихідний день 8 березня шкодить економіці України.
 • 8 березня є вихідним тільки в пострадянських і комуністичних країнах, а також в країнах з критичним становищем з жіночими правами. У розвинених країнах світу 8 березня є робочим днем.

Противники законопроекту вважають, що в Україні потрібно відзначати Міжнародний жіночий день і скасовувати це свято не можна. Вони наводять такі аргументи:

 • 8 березня – не радянське, а міжнародне свято, яке відзначалося в США і в Європі ще до утворення Радянського Союзу.
 • Попри радянську пропаганду, пов’язану зі святом, в Україні за роки незалежності 8 березня все частіше відзначали як День боротьби за жіночі права. Противники закону вважають, що цю тенденцію потрібно продовжити.
 • За збереження 8 березня як дня боротьби за жіночі права виступають українські феміністки. Для них це важлива можливість обговорити питання сексизму та дискримінації жінок в Україні. 
 • Вихідний 8 березня не приносить великої шкоди економіці України. У цей день щорічно проходили марші і мітинги за права жінок, які люди могли відвідати у вихідний.
 • День української жінки 25 лютого – штучне свято, яке не приживеться серед українців.
 • Деякі противники законопроекту вважають неприйнятним відзначати велике свято 25 лютого, оскільки це наступний день після річниці початку повномасштабної війни в Україні.

Джерело: https://www.unian.ua/lite/holidays/v-ukraine-mogut-otmenit-8-marta-prichiny-i-alternativa-12147486.html

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *