14 червня — Всесвітній день донора

Відновлений пункт забору донорської крові продовжує активно функціонувати

На початку березня ми публікували матеріал-заклик, який мав на меті привернути увагу до відновлення пункту забору донорської крові у Ватутіному та допомогти у зборі коштів на його оснащення. Цього ж разу розповімо про його нинішнє функціонування та перебіг роботи.

Свого часу пункт переливання крові припинив своє функціонування у Ватутінській міській лікарні через нерентабельність та зменшення кількості донорів. Попри те, вдалося зберегти його обладнання, яке і тепер слугує для процесу забору та зберігання консервованої донорської крові, еритроцитів та свіжозамороженої донорської плазми.

З початком війни потреба в таких пунктах стала гострим питанням на усій території нашої країни і керівництво закладу отримало стратегічний план щодо організації пункту забору донорської крові, в зв’язку з початком повномасштабних воєнних дій. Цього вимагала можливість масових поранень чи травмувань.

«Пункт переливання крові ми організували буквально за три дні, чим неабияк здивували обласне керівництво. Від оснащення самого приміщення до закупівлі додаткового обладнання чи реагентів — керівництво лікарні, колектив відновлюваного пункту, влада міста, залучені до процесу відновлення меценати та благодійники — справилися з усім на відмінно. Поспіх не став на заваді якісній організації процесу і хорошому результату», — розповідає Ірина Вікторівна Маковоз, яка є відповідальною за якість та безпеку донорської крові у цьому пункті. Жінка сама є «Почесним донором», а отже знається на цій темі і як фахівець, і як донор.

Разом з Іриною Вікторівною у колективі пункту забору донорської крові п’ять медичних працівників. Лікар-трансфузіолог Шаповал Леонід Миколайович, який напередодні відкриття пункту закінчив спеціальні курси і тепер очолює напрямок.

Реєстратор донорів Вікторія Сергіївна Юхименко та Оксана Володимирівна Гурцак — операційна медсестра, яка проводить донацію та виготовляє компоненти, молодша медична сестра бригади ППК Наталія Василівна Беседіна.

Вже 7 березня медична бригада провела перший відновлений забір донорської крові, паралельно формуючи базу потенційних донорів усіх груп крові.

«Від перших днів роботи наша діяльність набула неабиякого резонансу. Ми набрали велику базу бажаючих здавати кров. Але викликати всіх і одразу потреби не було і немає. Зібрані еретроцити зберігаються лише 35 днів — далі підлягають утилізації. Тому обдзвонюємо людей поступово і за потреби.

Вже згодом, пропрацьовуючи базу, виявили, що близько сорока відсотків бажаючих здавати кров нині служать в ЗСУ. Одного разу навіть трапилася цікава розмова з потенційним донором, якого мала запросити на наступний день на процедуру. «А можна я сьогодні прийду швиденько здам? Бо завтра відправляюся на службу!» — Ну звісно, кров цього донора ми не брали, адже сили йому знадобляться! Але є цікаве спостереження — бажаючі здавати свою кров, люди, переважно ініціативні, відповідальні та небайдужі».

Як стати донором, та ще й почесним?

Стати донором може далеко не кожен бажаючий. Самого бажання, звісно, недостатньо. По-перше, і найголовніше — ви маєте пройти детальне медичне обстеження. Повне виключення усіх захворювань, що передаються через кров та визначення загального стану донора основні критерії, на які звернуть увагу спеціалісти. Досвідчений фахівець може візуально визначити фізичну можливість людини бути донором крові ,  але медичний огляд — це основа процесу.

Умови допуску до донорства — вік від 18 до 60 років (що стосується старшого віку, тут можливий індивідуальний підхід), маса тіла не менше 50-ти кілограмів (також можлива індивідуальна оцінка). В нормі має бути гемоглобін та ще ряд важливих показників, а сам донор повинен мати гарний стан та самопочуття для якісного процесу здачі крові. Між двома заборами крові має пройти не менше 60 днів.

«Кадрові донори» — це люди, які здають кров 4-5 разів на рік, оперативно поповнюючи необхідні резерви. Серед них багато медиків.

«Почесний донор» — людина, яка протягом років загалом здала 18 літрів крові.

В нашій громаді звісно є такі люди. Щира їм вдячність та привітання з Всесвітнім днем донора. Зокрема, це: Зайцева К., Рогальська Т., Косулін В., Петров М., Волинець Н., Борисенко Л., Куценко П., Козленко В., Білозович Т., Джалалова Л., Барабаш А., Проценко О., Мальована О., Скрипник Б., Піщаний П., Ярошенко Г. та інші. Колектив бригади ППК та керівництво лікарні бажають донорам міцного здоров’я та вдячності за небайдужість та щирість сердець.

Якщо ви бажаєте долучитися до кола донорів нашого міста, вам необхідно звернутися до лабораторії, яка знаходиться на 4 поверсі поліклініки або за номером 068 865 38 10.

Олександра ДЗЮБА

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *